Statystyki strony

Europejski zlot zabytkowych szybowców w Jeżowie Sudeckim 2014


Tegoroczny zlot zabytkowych szybowców w Jeżowie Sudeckim skupia najwybitniejsze postaci szybowcowego świata. Potrwa od 4 do 12 czerwca. Od kilkunastu lat w Jeżowie Sudeckim zbierają się miłośnicy starych szybowców, żeby w gronie przyjaciół poszybować ku niebu na starych, sklejkowych szybowcach takich jak chociażby Grunau Baby.

W 1924 r. w Jeżowie Sudeckim powstała szkoła nauki latania na szybowcach. Druga na świecie i pierwsza na Dolnym Śląsku. Od razu zaczęto tu też produkować znakomite szybowce. Coś na kształt volkswagena, samochodu dla ludu. Tak jak on były tanie w produkcji, powszechnie dostępne i niezawodne.

Ze szkoły korzystali najpierw adepci niemieckich sił zbrojnych, przyszli lotnicy Luftwaffe. To był sposób na ominięcie ograniczeń, nałożonych na Niemcy w Traktacie Wersalskim. Swoje lotnicze szlify zdobywali w Jeżowie Sudeckim późniejsze asy niemieckiego lotnictwa z Hermannem Goeringiem na czele.

Po wojnie szkołę przejęło ludowe państwo, szkoląc najlepszych na świecie szybowników. Wymienianie osób, które zapisały się na kartach polskiej historii powojennej, a które miały bliski kontakt z szybowcami na jeżowskiej górze szybowcowej, trwałoby zbyt długo.

Wystarczy wspomnieć, że swoje 70. urodziny świętował tu jedyny polski lotnik-kosmonauta Mirosław Hermaszewski, a kadra polskich skoczków narciarskich pod wodzą Łukasza Kruczka właśnie tu miała swoje pierwsze zgrupowanie.

 Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s