Statystyki strony

Sebastia Kawa zrezygnuje?


Sebastian KawaWczoraj na portalu Onet.pl ukazał się dość dramatyczny (przynajmniej dla mnie) film z Sebastianem Kawą w roli głównej. Sam nie wiem czy jest to apel czy już tylko zwykła informacja o tym, że jeden z najbardziej utytułowanych szybowników na świecie, wielokrotny mistrz świata w przelotach szybowcowych, człowiek legenda polskiego lotnictwa (nie tylko szybownictwa!) może zrezygnować z dalszej kariery zawodowej w szybownictwie i zarzucić występowanie w zawodach, w których do tej pory wygrywał wszystko.

Powodem nie jest wiek czy spadek formy – powód jest bardziej błahy, bo chodzi o pieniądze, a raczej ich brak. Jak to możliwe, że człowiek o takiej wiedzy i umiejętnościach, które zostały docenione na całym świecie i poparte dziesiątkami zdobytych tytułów i medali, nie może sobie pozwolić na dalsze starty?

Jak mówi sam Sebastian Kawa – za każde zawody, do których chce przystąpić musi zapłacić ok. 5 tyś. zł. Jest to na pewno kwota nie uwzględniająca treningów, wszelkich kosztów przygotowań. Koszty stosunkowo niewielkie w porównaniu do organizacji jakiegokolwiek wyjazdu polskich zawodników czy reprezentacji gdziekolwiek. A jednak – koszty za duże dla jednej osoby, która finansuje swoją pasję z własnej kieszeni mimo bycia najlepszym z najlepszych. To koszty, których mistrz świata startujący w biało-czerwonych barwach nie powinien zwyczajnie ponosić.

Nie wiem ilu jeszcze ministrów sportu musi się zmienić w tym czy kolejnym rządzie, aby zauważyć jak bardzo nie warto inwestować w polskich „kopaczy” piłki nożnej czy innych sportowców, których największym osiągnięciem jest bycie w 2-3 dziesiątce na świecie w swojej dyscyplinie.

Ja rozumiem, że szybownictwo może nie jest tak widowiskowe, nie ma tu tylu sponsorów, nie ma milionowych transakcji, nie ma mediów, nie można sobie klapnąć w kanapie ze zgrzewką piwska z kumplami i pokomentować jak nasi sportowcy nieporadnie biegają po trawie… Ale zapominanie o najlepszym polskim sportowcu, któremu obecnie nikt nie sięga nawet do pięt pod względem zdobytych złotych medali i niedofinansowanie z państwa choćby samych startów w takich imprezach jest zwyczajnie uwłaczające.

Wstydzę się za panią Muchę i wszystkich po-PRLowskich ministrów sportu.

Link do rzeczonego filmu jest tutaj: eurosport.onet.pl/sporty-lotnicze/najbardziej-utytulowany-polski-sportowiec-bliski-rezygnacji/y7pzl

EDIT – 07.08.2013

Apel środowiska szybowników wysłany masowo do mediów może przynieść jakiś efekt – dziś w TVN24 była krótka rozmowa z Sebastianem Kawą, może media w końcu zainteresują tą sytuacją także Ministerstwo Sportu: http://sport.tvn24.pl/inne,132/wielokrotny-mistrz-swiata-zakonczy-kariere-zawodnicy-musza-sami-siebie-finansowac,345347.html

EDIT – 09.08.2013

I kolejny materiał pojawił się w sieci tym razem na sport.tvp.pl! Materiał w tym samym tonie co poprzednie, ale to dobrze – ważne, aby problem został nagłośniony. Pytanie tylko – czy będzie jakiś odzew ministerstwa sportu czy ewentualnych sponsorów, czy po prostu sprawa przycichnie… http://sport.tvp.pl/12045912/inne/pozostale/wideo/kawa-jestesmy-potega-a-spimy-pod-namiotemSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s