Statystyki strony

Wiatr a lądowanie szybowcem


Dziś trochę wiedzy praktycznej, której sam nie zamierzam nikomu wykładać, bo byłoby to trochę nie na miejscu z racji mojego stanu wiedzy i doświadczenia, które jest jeszcze bardzo niewielkie. Tak czy inaczej – zima jeszcze w pełni, więc prawdziwe latanie jest cały czas w odległej perspektywie. To bardzo dobry czas aby zaopatrzyć się w wiedzę praktyczną, która przecież jest niezwykle istotna. Z tego względu wciąż szperam po sieci i próbuję wynajdywać przydatne materiały edukacyjne, które łatwo mi przyswoić, a przy okazji przydadzą się innym szybownikom – głównie tym początkującym.

Uczniowie na kursie podstawowym szybownictwa uczą się przede wszystkim startów i lądowań pod wiatr co jest raczej dla wszystkich zrozumiałe: sam dobieg jak i lądowanie jest znacznie krótsze, łatwiej też wytracać nadmiar wysokości – stąd kierunek startów i lądowań jest na aeroklubowym lotnisku ustawiany tak by były „pod wiatr”. Co jednak gdy wiatr nie wieje w linii osi lotniska lub zmieni nagle kierunek na przeciwny i przyjdzie nam lądować z wiatrem? O ile lądowanie z wiatrem bocznym jest na porządku dziennym – lądowanie z wiatrem „w plecy” ćwiczy się najczęściej pod koniec podstawowego kursu szybowcowego np. na sytuacjach awaryjnych.

Zatem jeśli chcecie dowiedzieć się jak lądować z wiatrem bocznym lub tylnym i jaki wpływ w ogóle ma wiatr na lądowanie zachęcam do lektury porad samego Sebastiana Kawy, które można znaleźć na stronie http://www.bb-aero.pl:

Pozdrawiam.

Reklamy

2 Komentarze on “Wiatr a lądowanie szybowcem”

  1. Marcin pisze:

    Warto pamiętać, o możliwości odwrotnego działania sterów przy dobiegu na mniejszej prędkości.
    A na podejściu prędkość, prędkość i jeszcze raz większa prędkość 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s