Statystyki strony

Bezmiechowa – starty grawitacyjne szybowców


Bezmiechowa – niewielka wieś położona niedaleko Leska, u podnóża Gór Słonnych, szybownikom znana przede wszystkim ze słynnej szkoły szybowcowej i Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej im. płk. pil. Tadeusza Góry. To, co jednak wyróżnia bezmiechowską szkołę szybowcową od większości innych szkół w Polsce to możliwość wykonywania grawitacyjnych startów szybowcowych. Widok jak na obecne czasy niezwykle rzadki.

–> Zobacz na mapie położenie lotniska w Bezmiechowej <–

Jak pisze na swojej stronie Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej:

„Ośrodek posiada lądowisko górskie, hangar z zapleczem socjalnym i warsztatowym, budynek Międzyuczelnianego Lotniczego Laboratorium Naukowo-Badawczego, Dom Pilota, oczyszczalnie ścieków, ujęcia wody. Budynek główny pełni funkcję laboratorium naukowo badawczego z zapleczem dydaktycznym i socjalnym.”

A wygląda to mniej więcej tak:

W szkole szybowcowej w Bezmiechowie funkcjonuje klasyczna wyciągarka szybowcowa, jednak największe emocje wzbudził we mnie start grawitacyjny. Co więcej – taki start może odbywać się na dwa sposoby. Generalnie polega on na tym, że szybowiec nabiera prędkości do startu poprzez zjeżdżanie ze szczytu wzniesienia po dość wąskim utwardzonym kostką brukową pasie. Nie używa się w tym przypadku żadnej wyciągarki czy choćby gumowej liny. Można natomiast wspomóc się siłą mięśni innych kolegów szybowników, którzy przytrzymując skrzydła szybowca spychają go niejako z góry. Jest jednak jeszcze inna metoda startów grawitacyjnych ;).

Otóż w Bezmiechowej szybowce startują również „z pomocą wiatru” o ile ten wieje z kierunku południowego z odpowiednią siłą pozwalającą podnieść skrzydła od ziemi i utrzymać je przez chwilę w poziomie, aż szybowiec zacznie zjeżdżać samodzielnie z góry. Jeśli zbyt skomplikowałem opis – „z góry” przepraszam 😉 – i proponuję obejrzeć dwa filmy wideo dokumentujące ten rodzaj samo-startu. To po prostu coś niesamowitego! A że trochę niebezpieczne? No cóż, zdrowy rozsądek i duże umiejętności chyba wystarczą, aby zapewnić takim startom odpowiednie bezpieczeństwo.

UWAGA – przed włączeniem odtwarzania lepiej ściszyć głośniki…

Sporo ładnych zdjęć – zarówno historycznych jak i współczesnych – znajduje się tutaj. Dla zainteresowanych – ciekawy artykuł o dwóch szybowiskach w okolicy Leska: Bezmiechowej i Weremieniu TUTAJ! Pozdrawiam!

Reklamy

2 Komentarze on “Bezmiechowa – starty grawitacyjne szybowców”

  1. I to jest szybownictwo !

  2. JAN pisze:

    w Bezmiechowej dzieje się zle,co roku wypadek śmiertelny ,AMATROSZCZYZNA CZY ZAWODOSTWO


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s