Statystyki strony

Sekcja Lotnicza w Krakowie 1945-1949


Alojzy Wiejak z synem Wojciechem„Materiały dotyczące szkolenia szybowcowego grupy pilotów krakowskich, szkolących się na samolotach w CSPiM (Cywilnej Szkole Pilotów i Mechaników w Ligotce Dolnej, przyp. aut.) zawsze łączyły się z lataniem szybowcowym kontynuowanym przez nich w Sekcji Lotniczej w Krakowie. Publikacja o CSPiM wydana przez Acta Aeronautica Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie ukazała się w roku 2004. Zaskoczeniem dla mnie był fakt, że wśród pracowników Muzeum Lotnictwa Polskiego z którymi omawialiśmy sprawy dotyczące publikacji o CSPiM nikt nie był zorientowany, czym była owa Sekcja Lotnicza dla powstałego po wojnie w roku 1945 krakowskiego lotnictwa sportowego i jak ogromną rolę odegrała w krakowskim powojennym lotnictwie (i nie tylko).”

„W publikacjach o tej tematyce, jakie ukazały się w okresie lat powojennych, trudno jest spotkać się z obszerniejszymi tekstami, dotyczącym działalności w latach 1945-1949 organizacji o nazwie Sekcja Lotnicza Studentów Wydziałów Politechnicznych przy Akademii Górniczej w Krakowie. W starych rocznikach dawnej Skrzydlatej Polski wydawanych w latach 1946-49 znaleźć można było okazjonalne artykuły dotyczące działalności Sekcji Lotniczej, a ściślej jej szybowcowych osiągnięć.”

…to fragment wspomnień Alojzego Wiejaka – pilota szybowcowego i technika lotniczego w zapomnianej już nieco Sekcji Lotniczej, która powstała w Krakowie tuż po II Wojnie Światowej i dała podwaliny dla szybownictwa w Krakowie jak i w całej powojennej Polsce.

Sekcja Lotnicza Studentów Wydziałów Politechnicznych przy Akademii Górniczej w Krakowie – organizacja uczelniania powstała przy AGH nie zachowała się o dziwo i niestety w żadnych dokumentach archiwum Akademii Górniczo-Hutniczej ani w archiwum Politechniki Krakowskiej. Za jedyną dużą publikację na jej temat odpowiadają jej byli członkowie, którzy postanowili zebrać wspomnienia i odtworzyć je wspólnie „na papierze”. Alojzy Wiejak – jeden z „sekciarzy”, którzy postanowili opisać dzieje Sekcji Lotniczej zmarł niespełna pół roku temu. Dzięki uprzejmości i chęciom jego wnuczki – pani Joanny Karpowicz – dziś możemy przeczytać blog, który powstał na bazie wspomnianej publikacji, której autorami są: Alojzy Wiejak i Adam Bułat. Obowiązkowa lektura dla szybowników z Krakowa i okolic!
Sekcja Lotnicza w Krakowie – 1945-1949Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s